הינך נמצא כאן

לטיפ הבא >

לטיפ הבא >

פעילות אירובית - מהי וכמה מומלץ?

 
 
.

 

אחת ההמלצות לשמירה על בריאותנו היא לעסוק במשך זמן של 150 דקות בשבוע בפעילות אירובית במאמץ בינוני או 75 דקות במאמץ גבוה – כך לפי המלצות משרד הבריאות וארגון הבריאות העולמי. אבל מהי בכלל "פעילות אירובית"? 

זוהי פעילות גופנית שמפעילה קבוצות שרירים גדולות, מאיצה את דפיקות הלב וגורמת לנשימה להיות קשה יותר. פעילות אירובית כוללת למשל ריקוד, רכיבה על אופניים, ריצה, וכד', ובלבד שהם מבוצעים לפרק זמן של 10 דקות לפחות ובעצימות בינונית או גבוהה. ואיך אפשר לדעת האם מדובר בפעילות בעצימות נמוכה, בינונית או גבוהה? פעילות אירובית בעצימות בינונית תגרום להאצת דפיקות הלב ולהזעה. אם במהלך הפעילות אתם מסוגלים לדבר אבל לא לשיר, סימן שהקצב הוא בינוני. דוגמה לפעילות בקצב בינוני היא הליכה מהירה או רכיבה על אופניים על מישור שטוח. ואם אתם לא מסוגלים למלמל יותר מכמה מילים, סימן שהיא מבוצעת בעצימות גבוהה. דוגמאות לפעילות כזו הן ריצה מהירה, שחייה, משחק טניס, רכיבה מהירה על אופניים הכוללות עליות. 

יוצאים לדרך

החלטתם להתחיל ולהתאמן ואתם רוצים לדעת איך מתחילים? ראשית, חשוב לזכור כי פעילות גופנית אפשרית עבור כל אחת ואחד, גם בתקציב מוגבל. אפשר להתחיל בהליכה יומית בזמן שנוח ומתאים. במידה וניתן, אפשר לקבוע זמנים קבועים לפעילות. במידה וקשה לקבוע זמנים קבועים, אפשר לנסות למצוא חלונות זמן שיכולים להתאים באמצע השבוע או בסוף השבוע. אחת הדרכים שנמצאה על ידי אנשים כמסייעת לביצוע פעילות גופנית והתמדה בביצועה היא מציאת שותפ/ה שמתלווים לביצוע הפעילות. השותפים המלווים יכולים להיות בן או בת משפחה, חברים, שכנים, קולגות לעבודה איתם ניתן להתמיד בשגרת פעילות.  

 

איך להישאר בתנועה בסביבה שלך? כל האפשרויות כאן במפה האינטראקטיבית שהכין משרד התרבות והספורט:

http://www.efsharibari.gov.il/be_active

 את הנתונים גיבשו במינהל הספורט במשרד התרבות והספורט, אחד משלושת המשרדים השותפים לתכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים - אפשריבריא. כל לחיצה על נקודת ציון במפה, על פי עיר, רשות מקומית, רחוב או מושב, תפתח הסבר על מהות הפעילות: פארקים, מתקני ספורט ופעילות גופנית הפתוחים לקהל הרחב, מסלולי הליכה, רכיבה וריצה ועוד פעילויות רבות.