הינך נמצא כאן

לטיפ הבא >

לטיפ הבא >

אפשריבריא בגן הילדים - נעים להכיר

 
 
.

 

לכל העוסקים בחינוך ילדים – הורים וצוותי גן – יש תפקיד חשוב בהקניית הרגלי אכילה בריאים ופעילות גופנית כבר בגיל הרך. הרגלים אלו מהווים את הבסיס להתנהגות בריאותית בשנים הבאות. לכן  התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים,  בחרה לשים דגש מיוחד על קידום בריאות בקרב ילדי הגן. התכנית פועלת בשיתוף עם צוותי גני ילדים והורים מרחבי הארץ :

  • להפחית צריכה של ממתקים מעובדים ומשקאות ממותקים ולהציע רעיונות של תחליפים בריאים יותר
  • לאסוף ולהפיץ המלצות יישומיות ורעיונות שבאים מצוותי גני הילדים  וההורים עצמם.
  • להציג דוגמאות של הצלחה בקידום בריאות מגני ילדים מרחבי הארץ: כל גן מוזמן לשלוח את הסיפור שלו
  • לעודד חגיגה של אירועים וטקסים בגן עם כיבוד בריא יותר ולשתף בהמלצות יישומיות לחגיגה בריאה יותר של חגים וימי הולדת.
  • להפיץ מידע שמצביע על התמיכה הגורפת של צוותי גן ושל ההורים לכיבוד בריא יותר בגן: מידע המסתמך על תוצאות מחקר שנערך על ידי אוניברסיטת תל אביב וכלל כ 150 ראיונות אישיים עם צוותי גן והורים וסקר  אינטרנטי בקרב 1,005 הורים.  

 

ממתקים וילדים בגיל הרך

אחד היעדים החשובים של אֶפְשָׁרִיבָּרִיא הוא לעודד הרגלי אכילה בריאים יותר באוכלוסיות השונות, ובמיוחד בקרב ילדים קטנים. אוכלוסייה זאת חשובה במיוחד גם מבחינת ההתפתחות הפיזית שלה וגם מבחינת הקניית הרגלים. ילדים כיום חשופים כבר מגיל צעיר מאוד לשפע של ממתקים מעובדים ומשקאות ממותקים, ובנוסף  לפרסומות מסחריות ופעילויות קידום מכירות מתוחכמות המעודדות את צריכת אותם מוצרים. להורים ולצוותי גני הילדים תפקיד חשוב בקידום אורח חיים בריא יותר. הילדים יכולים ליהנות ממאכלים בריאים גם בשגרת היום – בבית, בגן או בגינה הציבורית וגם באירועים מיוחדים כמו חגים וימי הולדת. 

חגיגות אירועים בריאים יותר בגן

נכון, לכל ילד או ילדה יום הולדת מיוחד וייחודי- אבל בגן הילדים אירועים כאלה נחגגים כמעט מדי שבוע, נוסף על חגים ואירועים מיוחדים אחרים.  לכן חשוב כל כך שדווקא אירועים אלו יהיו בסימן בריאותי יותר. במשך השנה שוחחנו עם הורים וצוותי גן והם שיתפו אותנו כיצד הם נוהגים לחגוג ימי הולדת וחגים כמו חג החנוכה, פורים, או את חג המולד בצורה בריאה יותר.

חגיגה בריאה יותר של ימי הולדת בגן – זה אֶפְשָׁרִיבָּרִיא

במסגרת אֶפְשָׁרִיבָּרִיא בחרנו להתחיל את השינוי הבריאותי באירוע שאצל הורים וילדים רבים מתקשר ל"מסורת" של אכילת ממתקים וחטיפים מעובדים – חגיגת יום ההולדת. מכאן שהאתגר הוא להראות שניתן לחגוג גם ימי הולדת עם כיבוד בריא יותר (וזאת מבלי לוותר על העוגה), מה כדאי להגיש לילדים? האם כדאי לחלק שקיות הפתעה, ואם כן, מה לשים בתוכן? הכוונה שתפיסה זאת יכולה ל"התרחב" ולכלול אירועים אחרים בהם נהוג להגיש ממתקים, וכמובן גם בימי השגרה. 

מה חושבים צוותי הגן וההורים?

כדי לקבל תשובה לשאלות אלו, צוות התכנית לשיווק חברתי שיתופי של החוג לתקשורת, בפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת תל-אביב יצא לבדוק מה חושבים הורים וצוותי גן ברחבי הארץ באמצעות ראיונות אישיים בקרב 150 הורים וצוותי גן (ביותר מ- 40 ישובים) וגם באמצעות סקר אינטרנטי בקרב 1,005 הורים לילדים בגילי 3-6[1].

במחקר עלה שישנה תמיכה גורפת של הורים בהגשת משקאות לא ממותקים (כמו מים) ובחגיגה בריאה יותר של ימי הולדת בגן. הממצאים  מראים שגם הורים וגם צוותי גן תומכים בכך למרות שהם מודעים לאתגרים שעומדים בפניהם. חלקם אף מעלים הסתייגויות וחושבים שזה "לא יהיה קל", חלקם חוששים  מהתגובות האפשריות של ההורים האחרים. 

צוותי הגן שנוהגים כבר לחגוג ימי הולדת בריאים יותר סיפרו שמרבית ההורים דווקא משתפים פעולה, במיוחד  כאשר הם מקבלים הנחיות ברורות בתחילת השנה. הורים רבים אף הפכו ל"שגרירים" של הנושא

אֶפְשָׁרִיבָּרִיא לאורך כל השנה

במשך השנה תכנית אֶפְשָׁרִיבָּרִיא מפיצה מידע ישומי, המלצות ו'טיפים'– רובם מבוססים על המלצות של צוותי גן והורים לאפשרויות של שילוב כיבוד בריא בחגיגה באופן מהנה ולא מסובך ועל הפעילות לקידום בריאות בגני הילדים.

לשם כך חשוב לנו לשמוע מה יכול לעזור לכם, מה הייתם רוצים לדעת, ומה אתם הצלחתם לקדם בגן שלכם.

מהמחקר עלה שבמקומות רבים ההורים רוצים להיות שותפים. אֶפְשָׁרִיבָּרִיא, מעודדת את ההורים ברחבי הארץ לתמוך ולעזור ביוזמות הבריאות של צוות הגן: גננת מאלעד למשל, סיפרה שההורים בגן שלה בעלי מודעות לבריאות ומבקשים מהגננות לדבר על כך עם הילדים. לדבריה, הנושא הבריאותי מעניין גם את הילדים ולכן הגננות מספרות להם סיפורי ילדים המשלבים נושאים כמו  כמו פירות וירקות. 

 

אנו מזמינים אתכם, ההורים וצוותי הגן לשתף את צוות אֶפְשָׁרִיבָּרִיא באתגרים איתם אתם מתמודדים ובסיפורי ההצלחה שלכם.  מוזמנים לשתף אותנו בקישור - כאן. 

 


[1] ממצאי מחקר בנושא עמדות ותפיסות נורמטיביות של הורים לילדים בגילאי גן לגבי הפחתת שתייה ממותקת וצריכת ממתקים, קידום ימי הולדת בריאים בגן הילדים וחקיקה בנושאים של הגבלת פרסום של מוצרי מזון לילדים והוספת טבלת ערכים תזונתיים בקדמת האריזה. (2013) התכנית לשיווק חברתי שיתופי של החוג לתקשורת, הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת תל-אביב במסגרת אפשריבריא -התוכנית הלאומית לחיים בריאים ופעילים