הינך נמצא כאן

לטיפ הבא >

לטיפ הבא >

יום הולדת אפשריבריא

 
 
.

 

חגיגת ימי ההולדת בגן הילדים מהווה אירוע בעל משמעות סמלית חשובה להורים ולילדים כאחד. מחקר של אֶפְשָׁרִיבָּרִיא, התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים שנערך על ידי צוות המחקר של התכנית של שיווק חברתי שיתופי של החוג לתקשורת של אוניברסיטת תל-אביב) מצא כי קיימת מגמה ברחבי הארץ לחגוג ימי הולדת עם כיבוד בריא יותר והורים רבים וצוותי גני ילדים תומכים במגמה זאת גם מסיבות בריאותיות וגם חברתיות.

מדוע חשובה חגיגה בריאה יותר של יום ההולדת בגן הילדים?

נסו להיזכר בחגיגת יום ההולדת האחרונה שבה נכחתם בגן הילדים. האם היה בה שולחן עמוס חטיפים וממתקים בנוסף לעוגת יום ההולדת המסורתית? האם היה בה גם שפע של אפשרויות שתייה ממותקת? עכשיו תארו לעצמכם כי האירוע חוזר על עצמו כמעט בכל שבוע, כאשר חוגגים בכל פעם לילד או ילדה אחרת בגן את יום הולדתם.  לכן, גם אם מבחינת בני המשפחה האירוע הוא "רק פעם בשנה", במסגרת הגן מדובר באירוע שחוזר על עצמו כמעט בשגרה. כיוון שכך, בגני ילדים רבים   האירוע נחגג עם כיבוד בריא יותר שכולל עוגה אך ללא ממתקים.

הגבלת הממתקים בגני הילדים חשובה כי כיום הילדים, כבר מהגיל הרך, חשופים לשפע של ממתקים מעובדים ומשקאות ממותקים בבתים רבים ומחוץ להם. כמו כן, ילדים  נחשפים באופן תדיר לפרסומות מסחריות מתוחכמות המקדמות ממתקים וחטיפים. לכן, אחד האתגרים החשובים לקידום בריאותם של הילדים, הוא רכישת הרגלי אכילה בריאים כבר מהגיל הרך, שכוללים הנאה ממזונות בריאים והימנעות מהרגלים של צריכת ממתקים מעובדים. חגיגת יום ההולדת בריאה יותר בגן, בייחוד לאור העובדה שהיא נחגגת לאורך כל השנה ובעלת משמעות סמלית חשובה, הינה הזדמנות חשובה לכך.

תמיכה של הורים וצוותי גן בחגיגה בריאה יותר

כדי ללמוד מה אנשים חושבים על חגיגות יום ההולדת בגני ילדים בישראל כיום, וכיצד ניתן להפוך אותן לבריאות יותר, צוות אֶפְשָׁרִיבָּרִיא ערך ראיונות אישיים בקרב 150 הורים וצוותי גן ביותר מ-40 יישובים ברחבי הארץ ובנוסף התבצע  סקר אינטרנטי בקרב 1,005 הורים לילדי גן בגילאי 6-3. בראיונות עם הורים וצוותי הגן נמצאה תמיכה רחבה בחגיגות ימי הולדת בריאות יותר. זאת על אף שחלקם חושבים כי ייתכן ש"זה לא יהיה קל" והיו שחששו כי הילדים יתאכזבו. כמו כן, חלק מההורים וצוותי גן חששו מתגובות ההורים האחרים לחגיגת יום הולדת בריאה. אולם, לפי ממצאי הסקר, ניתן לראות כי הדאגה אינה במקומה, שכן רוב ההורים בסקר (74%) דווקא תומכים בחגיגות ימי הולדת בריאות יותר, רק 5% מהם מתנגדים לכך. בנוסף, בראיונות האישיים, סיפרו צוותי גן והורים בגנים בהם נהוגה חגיגת יום הולדת בריאה יותר, כי הילדים נהנים ומרוצים מן החגיגה הבריאה והכיבוד המוגש בה.

צולם בגן מדעים, באקה אל גרבייה. צילום: גל דרן                             צולם בגן מדעים, באקה אל גרביה. צילום: גל דרן 

יתרונות ואתגרים מנקודת ראות הורים וצוותי גן

הורים וצוותי גן העידו שחגיגה בריאה יותר, בנוסף ליתרונות הבריאותיים, יכולה לעזור לפתור בעיות של תחרות סמויה בין הורים, שמנסים להציג את עצמם כהורים טובים על ידי רכישת שפע של ממתקים, עוגות קנויות ומקושטות והפתעות יקרות. למשל, אמא מקרית אתא תיארה את התופעה של ה"תחרות" והתוצאות השליליות שלה כאשר הורים מנסים לתת שפע ממתקים בשקיות ההפתעה לכל הילדים וזה גורר הוצאות גבוהות על יום ההולדת וערך תזונתי ירוד לילדים. צוותי הגן במחקר הדגישו שחגיגה בריאה יותר של יום ההולדת בגן מאפשרת להתמודד עם התופעה של תחרות כי אין מקום להוצאות כלכליות מיותרות על חטיפים, ממתקים מעובדים ומשקאות מתוקים.

צוות גן סיפר כיצד, למרות התנגדות אחת האמהות, חגיגה בריאה יותר של יום הולדת הצליחה מעל המצופה. מדובר בגן בו חגיגת היום ההולדת הייתה מיועדת להיות עבור שני ילדים במשותף. לאחת האמהות היה חשוב שהכיבוד יכלול פירות וירקות אבל האם השנייה התנגדה לכך וטענה שאי אפשר לקיים יום הולדת ללא ממתקים כי הילדים עלולים להתאכזב ולא ליהנות. היא גם חששה מהקושי למצוא זמן להכין כיבוד בריא יותר ולחתוך פירות וירקות. אולם היא השתכנעה לנסות. כשראתה עד כמה הילדים נהנו מהפירות, היא התרצתה והייתה גאה וכיום היא תומכת נלהבת בכיבוד בריא עבור כולם.

אחד האתגרים בקידום הנוהג של חגיגה בריאה יותר של ימי הולדת בגן הוא שיתוף פעולה של כל ההורים. צוותי הגן שנוהגים כבר לחגוג ימי הולדת בריאים יותר סיפרו שמרבית ההורים משתפים פעולה עם הרעיון של חגיגה בריאה יותר במיוחד  כאשר הם מקבלים הנחיות ברורות בתחילת השנה. אחת הדוגמאות שספרו עליה במחקר היא של הורים מכפר סבא, שסיפרו שתיאום ציפיות בתחילת השנה הביא להצלחת השינוי הבריאותי בגן.  למרות שבשנה הקודמת היה מקובל להביא חטיפים ומתוקים לימי ההולדת בגן, בשנה הנוכחית צוות הגן החליט שהגן עורך שינוי. צוות הגן היה מודע לכך שישנם הורים שרגילים ומעוניינים לחגוג את ימי ההולדת עם ממתקים, והחליט להתמודד עם התנגדויות אפשריות של ההורים כבר באסיפת ההורים הראשונה בגן. באספה זאת צוות הגן הסביר להורים שכדי שהגן יהיה מקום בריא יותר לילדים שלהם, החל מהשנה הנוכחית, הנוהג בגן הוא שלא מביאים ממתקים לגן ושותים מים בלבד. ההורים סיפרו שכאשר צוות הגן הציג את הדברים כך, ההורים לא התנגדו ולא היו ויכוחים. כך החל השינוי הבריאותי בגן. כיום ההורים מרגישים ביטחון שהם מעניקים לילדיהם הרגלי אכילה בריאים יותר. הורים וצוותי גני ילדים נתנו דוגמאות רבות על ההצלחות והיו הורים שהפכו ל"שגרירים" של הנושא, ומבחינתם, יום הולדת בריא יותר בגן הוא גם סימן לגן טוב יותר. ישנם הורים שספרו שהנוהג של חגיגה בריאה יותר של ימי הולדת היווה קריטריון חיובי לבחירה בגן הילדים עבור ילדיהם.

כיצד חוגגים חגיגת יום הולדת בריאה יותר בגן?

במסגרת מחקר של אוניברסיטת תל-אביב נערכו ראיונות עם הורים וצוותי הגן בהם עלו מגוון רעיונות כיצד ניתן לחגוג ימי הולדת בסימן אֶפְשָׁרִיבָּרִיא: למשל, אחד המנהגים הוא לחגוג את ימי הולדת במסגרת זמן ארוחת הבוקר בגן, כך שהאוכל החגיגי הוא ארוחת הבוקר, ולא ממתקים וחטיפים בעלי ערכים תזונתיים מופחתים. אחרים סיפרו על חגיגת ימי הולדת שמדגישה את החוויות של הילדים או שבמרכזה משחקים ושירים, בהם ילדי יום ההולדת הם "מלך" או "מלכת" הגן ליום אחד ועוד. מה שנמצא כחשוב הוא הגשת העוגה לילדים וטקס כיבוי הנרות, כחלק מציון יום ההולדת.

בסקר שנערך, נמצא כי הורים רבים (92%) תומכים בהגשת פירות חתוכים בימי הולדת, 86% מהם תומכים גם בהגשת ירקות חתוכים ככיבוד לימי הולדת. כשני שליש מההורים תומכים בחגיגת יום הולדת בה מוגשת עוגה בלבד, או חגיגה בה מוגשים חטיפים הנחשבים בריאים. עוד נמצא כי כ-43% מההורים מתנגדים להגשת ממתקים ו- 34% מתנגדים להגשת חטיפים בימי הולדת. מכאן, שיש מספר אפשרויות לחגיגת יום הולדת בסימן אֶפְשָׁרִיבָּרִיא, חגיגה במהלך ארוחת הבוקר המתקיימת בגן, חגיגה בה הכיבוד המוגש לילדים הוא בריא (פירות וירקות חתוכים) או חגיגה עם עוגה בלבד, המדגישה את החוויה והייחוד של ילד או ילדת יום ההולדת.

כפי שניתן לראות, חגיגת יום הולדת בגן יכולה להיות בריאה יותר: ממצאי המחקר מראים כי לא רק שיש תמיכה רחבה של הורים בשינוי סגנון חגיגות יום ההולדת לבריאות יותר, יש גם הוכחות בשטח לכך שהן מתקיימות ומתקבלות בשמחה וברצון על ידי צוותי הגן, ההורים והילדים

כיצד ניתן לקדם חגיגה בריאה יותר בגן הילדים?  

  • לספר שרוב ההורים תומכים: ראשית, חשוב  להביא לשינוי תפיסות של ההורים בתמיכה של אחרים. ממצאי הסקר מראים שלהורים יש "הערכת חסר" של התמיכה של הורים אחרים בימי הולדת בריאים. מכאן המסקנה שחשוב וניתן לשנות תפיסה זאת, ולהראות להורים שבפועל יש תמיכה רחבה בימי הולדת בריאים יותר.   
  • תאום ציפיות בתחילת השנה, כולל דפים כתובים:  צוותי גן והורים סיפרו של חשיבות תיאום הציפיות בתחילת השנה בעל פה וגם באמצעות דף כתוב,שההורים יכולים לקחת הביתה שכולל הנחיות מפורטות.
  • פירות וירקות מוגשים בצורה מושכת עין:  ניתן להגיש פירות וירקות חתוכים בצורות שונות, ובאפשרויות הגשה שונים. למשל, לבבות אבטיח, מלפפון חתוך בצורות של כוכבים, או להכין צורות שונות מרצועות מלפפות וגזר. יש המגישים ירקות או פירות חתוכים בגביעים שקופים, כל אחד בנפרד, כך שהילדים יכולים לערבב בעצמם.
  •  עוגה אחת: עוגה אחת, , בדרך כלל תספיק לכל ילדי הגן. אין צורך בחתיכות גדולות. כך הילדים נהנים מהכיבוד הבריא יותר וגם מהעוגה. אפשר לקשט את העוגה בפלחי פירות.
  • משחקים פעילים וריקודים: החגיגה מתמקדת במשחקים וריקודים כך שהילדים והפעילות במרכז, ולא הכיבוד.   
  • מתנה לגן עצמו עבור כל הילדים:  במקום שקיות הפתעה אישיות יש גנים שאמצו את הנוהג לפיו הגן מקבל מתנה ממנה יכולים להנות כולם.

שתפו אותנו!

יש לכם טיפים, הצעות או רעיונות ליום הולדת אפשריבריא? אתם מוזמנים לשתף אותנו בסיפורים, תמונות וסרטונים , בקישור הבא. smiley

דוגמאות מהשטח 

צוות אֶפְשָׁרִיבָּרִיא -התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים ביקר בגני ילדים ברחבי הארץ בהם חוגגים ימי הולדת בריאים יותר וניתן לראות כיצד בגני ילדים אלו חוגגים בצורות שונות חגיגת יום הולדת בריאה יותר.

למעבר לעמוד נחיתה ייעודי בנושא ימי הולדת בריאים - לחצו כאן 

למעבר לחומרי קריאה נוספים - להורדה והדפסה באתר - לחצו כאן