הינך נמצא כאן

לטיפ הבא >

לטיפ הבא >

להיות בתנועה: ברשויות המקומיות

 
 
.

התכנית הלאומית אפשריבריא פועלת גם במישור הקהילתי וברשויות המקומיות באמצעות מספר תכניות ובהן גם יוזמת "עיר פעילה ובריאה". הרשויות המשתתפות מתחייבות לבצע פעולות שמטרתן היא העלאת שיעור העוסקים בפעילות גופנית בקרב האוכלוסייה. כמו כן, מספר רשויות, בעיקר במגזרים הערבי, הבדואי, החרדי והדרוזי, משתתפות בפיילוט לפיתוח "רשות מקדמת אורח חיים פעיל ובריא". עידוד העיסוק בפעילות גופנית נעשה גם באמצעות שדרוג תשתיות מקומיות קיימות לרכיבה על אופניים והליכה, התקנת גופי תאורה וברזיות, וחיוב הרשויות לפתוח מתקני ספורט המצויים במוסדות חינוך ומוסדות ציבור גם לקהל הרחב בשעות בהם אינם משמשים לייעודם המקורי. 

מהיישוב חורה שבנגב, דרך אלעד ועד עמק יזרעאל שבצפון, זה אפשריבריא בשטח!

תפסנו לשיחה את מנהלי התכניות של אפשריבריא ברשויות מקומיות: 

 

בריאות מתחילה בסביבה בריאה

לרשויות המקומיות יש תפקיד מרכזי בקידום בריאותנו, כיוון שביכולתן להקים תשתיות לפעילות גופנית, להציע מגוון פעילויות ואטרקציות לאוכלוסיות השונות, ולהשפיע על נכונותם של התושבים לאמץ את הפעילות הגופנית כאורח חיים. ואכן, בערים שיש בהן מדרכות מותאמות להליכה, שבילים מסודרים ופארקים מוארים, יש יותר תושבים בריאים – כך על פי מחקר של אוניברסיטת דרקסל מפילדלפיה שפורסם ב-2013[1]. כמובן שגם הרשויות מרוויחות: השקעה במדיניות כללית ובתכניות שהופכות את היישוב לידידותי יותר לפעילות הופכת את הרשויות לאטרקטיביות יותר לתושבים, למעסיקים ולמבקרים. התושבים שבעי רצון יותר מאיכות החיים בעיר, כי הם פעילים יותר, חיים בסביבה נעימה יותר, זוכים להפחתה בזיהום האוויר וברעש, ויש להם נגישות רבה יותר לשטחים ירוקים. אימוץ אורח חיים פעיל תורם לבריאות הנפשית של אנשי הקהילה, ללכידות חברתית ולתועלת כלכלית.

עיר פעילה ובריאה

16 רשויות מקומיות ברחבי הארץ כבר הבינו זאת, ובהתאם הצטרפו לפיילוט עיר פעילה ובריאה, במסגרתו הן פועלות ליישום מדיניות כוללת של "חיים פעילים לכל", באמצעות יצירת סביבה מקומית נקייה, בטוחה, נגישה, ירוקה וידידותית לפעילות גופנית, ויצירת הזדמנויות לפעילות גם במסגרות ארגוניות שונות כמו בתי-ספר, מתנ"סים ומקומות עבודה.

ולא מדובר בסיסמאות  בלבד: הרשויות הציבו לעצמן מספר יעדים מוגדרים, ביניהם – העלאת שיעור העוסקים בפעילות גופנית בת 150 דקות שבועיות לפחות, בקרב האוכלוסייה הבוגרת ב-20% בתוך שנה; הגדלת העיסוק בפעילות גופנית של ילדים ונוער במסגרת יום הלימודים ל-180 דקות שבועיות לפחות, ב-50% מבתי הספר תוך שנתיים, ב-100% בתוך חמש שנים; הגדלת מספר בתי-הספר המעודדים ומקיימים "הליכה לבית-ספר"; הגדלת מספר מקומות העבודה שמעודדים נסיעה בתחבורה ציבורית, הליכה או רכיבה על אופניים, כדרך הגעה לעבודה, והמאפשרים פעילות גופנית בשעות העבודה; הגדלת מספר המשתתפים בחוגי ספורט באמצעות סבסוד עירוני; קיום ימי ספורט קהילתיים; בניית מתקנים והנגשתם לתושבים- מסלולי הליכה, מגרשי ספורט, אולמות, מתקני כושר בטבע; ועידוד יוזמות של התושבים. 

מדריך לעיר פעילה ובריאה: 

בחוברת 'עיר פעילה ובריאה' שיכולה לשמש רשויות עירוניות וארגונים בעיר/ביישוב שמטרתם לקדם את רווחת הציבור. המדריך מתמקד בקידום הפעילות הגופנית 
בקרב מכלול התושבים: צעירים, מבוגרים וקשישים, בשגרת היום או בשעות הפנאי. הגישה ודרכי הפעולה במדריך מתבססים על פרסום של ארגון הבריאות העולמי ועל המלצותיהם של מומחים רבים בישראל: ממשרד הבריאות, משרד החינוך, משרד התרבות והספורט, קופות החולים, ומוסדות רבים נוספים