הינך נמצא כאן

לטיפ הבא >

לטיפ הבא >

סקר ידע, עמדות והתנהגויות בריאות בישראל

 
 
.

עד כמה אנחנו פעילים גופנית? מי מקפיד על אכילת פירות וירקות? ואיזו אוכלוסייה בוחרת אפשריבריא וממעיטה בצריכת משקאות ממותקים? – סקר "ידע, עמדות והתנהגויות בריאות בישראל" שערכה המחלקה לחינוך וקידום בריאות הציבור במשרד הבריאות בקרב כ-5,000 ישראלים מגלה תמונה מעניינת על הרגלי הבריאות שלנו.

הולכים על בריא

רוב הישראלים (53%) עוסקים בפעילות גופנית באופן קבוע, כש-35% מבצעי אותה למשך 30 דקות רצופות לפחות, 3 פעמים בשבוע או יותר. בכך הם מתקרבים להמלצות ארגון הבריאות העולמי לביצוע 150 דקות של פעילות גופנית בעצימות בינונית (למשל: הליכה) או 75 דקות בעצימות גבוהה (למשל: ריצה, ספינינג) בשבוע. הגברים הישראלים (37%) פעילים יותר מהנשים (33%), ובני ה-65 ומעלה פעילים פי 1.8 בהשוואה לצעירים בגילאי 21-34. הפעילות הפופולרית ביותר בקרב כל האוכלוסיות היא הליכה, ולאחריה שחייה ורכיבה על אופניים בקרב הגברים. אצל הנשים לעומת זאת ניכרת העדפה לפעולות לעיצוב וחיטוב הגוף. ומהו האויב הגדול ביותר של החיים הפעילים? מרבית הנשאלים ענו כי "חוסר זמן" הוא החסם העיקרי העומד בפניהם לשילוב פעילות גופנית קבועה.

לא מוותרים על הפירות והירקות

ואיך נראית הצלחת שלנו? כאן יש חדשות טובות – 74% מהישראלים דיווחו על צריכה מרובה של פירות וירקות. שיעור דומה מקפיד להמעיט בצריכת השומנים. 61% גם נוהגים לאכול ארוחה משפחתית עם בן משפחה אחד לפחות כל יום או כמעט כל יום. 43% מאמינים כי הרגלי האכילה שלהם מספיקים כדי לשמור על אורח חיים בריא.

מה תשתו?

משרד הבריאות ממליץ על שתיית מי ברז, אולם רק כמחצית מהישראלים דיווחו כי זהו מקור מי השתייה שלהם. רק 46% מהיהודים שותים מי ברז, זאת בהשוואה ל-71% מבני המגזר הערבי. נראה כי יש עוד הרבה מקום לשיפור בכל הנוגע לצריכת משקאות אחרים: 23% מהישראלים דיווחו כי הם נוהגים לשתות משקאות קרים ממותקים כל יום או כמעט כל יום, זאת אף על פי שהם מכילים כמויות עצומות של סוכר שנמצא קשור להגברת הסיכון להתפתחות מחלות לב וכלי דם, סוכרת, השמנה ועששת. המשקאות הממותקים פופולריים במיוחד בקרב האוכלוסייה הערבית – 52% דיווחו כי הם שותים משקאות ממותקים בתדירות גבוהה, זאת לעומת 17% באוכלוסייה היהודית.

וגם בכל הנוגע לצריכת משקאות ממותקים, בני גיל הזהב מוכיחים כי העולם ממש לא שייך לצעירים: עם העלייה בגיל ישנה ירידה בצריכת משקאות אלו, והשיעור בגילאי 65 ומעלה נמוך פי 2.4 מהשיעור בגילאי 21-34.

על המשקל

בחינה של מדד מסת הגוף  (BMI - היחס בין המשקל בק"ג לריבוע הגובה במטרים) מגלה כי רק כמחצית מהישראלים נמצאים במשקל גוף תקין. 30% נמצאים במצב של עודף משקל, וכ-16% נוספים במצב של "השמנה". 

לדוח ממצאי הסקר המלא