הינך נמצא כאן

לטיפ הבא >

לטיפ הבא >

סקר משקאות ממותקים

 
 
.

האם אפשר לצמצם באופן משמעותי את היקף שתיית המשקאות הממותקים בארץ? ממצאי סקר אינטרנטי, שנערך על ידי חוקרים מהחוג לתקשורת באוניברסיטת תל-אביב עבור התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים - אֶפְשָׁרִיבָּרִיא, בקרב 1,013 נשאלים (המייצגים אוכלוסייה יהודית בוגרת מעל גיל 18 המשתמשת באינטרנט), מצא כי קיימת בציבור זה מוכנות גבוהה להפחתת היקפי צריכת השתייה הממותקת מסיבות בריאותיות.

בסקר נמצא שהגבלת צריכת השתייה הממותקת מקובלת על חלק ניכר מהציבור. 
ב- 5%  מהבתים אף פעם לא שותים שתייה ממותקת, ב- 25%, כמעט ולא שותים שתייה ממותקת בכלל, למעט באירועים מיוחדים וב- 29% מהבתים שותים פעם אחת בשבוע. 
לעומת זאת, ישנו מיעוט שצורך משקאות ממותקים במידה גבוהה יחסית: בכחמישית (19%) מהבתים, שותים שתייה ממותקת מספר פעמים בשבוע, ב- 9% מהבתים נוהגים לשתות פעם אחת ביום שתייה ממותקת, ובבתי 13% מהנשאלים שותים שתייה ממותקת מספר פעמים ביום.

הממצא הבולט הראשון בסקר הוא הנכונות הגבוהה לצמצם משמעותית את צריכת השתייה הממותקת. רוב הנשאלים חשבו שלהם ולבני ביתם זה יהיה קל, אבל שלאחרים יהיה קשה יותר:

כמענה לשאלה: 'במשקאות ממותקים קנויים יש כמות רבה של סוכר, שעלול לגרום לבעיות בריאות, כמו: סוכרת, לחץ דם גבוה, השמנה, מחלות ולב ועששת. באיזו מידה

נראה לך שאתה, בני משפחתך, ואנשים בכלל, יהיו מוכנים להפסיק, או לצמצם משמעותית צריכת משקאות ממותקים קנויים?' רוב גורף (%83) הביע מוכנות גבוהה או בינונית:  69% ענו כי יהיו מוכנים לכך במידה רבה מאוד, או במידה רבה. 14% מוכנים לצמצם במידה בינונית. לעומתם, רק 12% השיבו שהם אינם מוכנים להפסיק או לצמצם משמעותית צריכת משקאות ממותקים קנויים.

הסקר מצא פער קטן בנכונות לצמצם שתייה ממותקת בין גברים לנשים: 72% מהנשים מוכנות לצמצם את השתייה הממותקת, לעומת 67% מהגברים.