הינך נמצא כאן

לטיפ הבא >

לטיפ הבא >

פרויקט 'אבן דרך' בקרב אנשים החיים עם מוגבלויות

 
 
.

צולם באירוע נגישות ישראל  - במסגרת שבוע ספורט ישראל 2014 (צילום: עומר מסינגר)צולם באירוע נגישות ישראל  - במסגרת שבוע ספורט ישראל 2014 (צילום: עומר מסינגר עבור אפשריבריא)

פעילים ובריאים - ללא הגבלה

כל אחד ואחת זכאים לחיים פעילים ובריאים, אבל יש מי שעבורו מדובר באתגר גדול יותר.  אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית, מגבלה שכלית התפתחותית או מגבלה פיזית, מתקשים במקרים רבים לקיים שגרה בריאה ופעילה יותר.הסיבות לכך מגוונות, וכוללות בעיות נגישות למתקני ספורט, חוסר סובלנות מהסביבה והיעדר תכניות מותאמות. אולם, דווקא מי שסובל ממוגבלות כלשהי, נמצא בסיכון גבוה יותר למחלות כרוניות. כך למשל, אנשים עם מוגבלות הינם בסיכון הגבוה פי 3.5 מכלל האוכלוסייה לחלות בסוכרת. גם הסיכון שלהם לחלות במחלות לב ולחץ דם גבוה משמעותית מזו של כלל האוכלוסייה. לכן, חשוב במיוחד לעודד פעילות גופנית דווקא בקרב אוכלוסיות אלה, ולסייע להם לשפר את איכות החיים. פרויקט "אבן דרך" של ג'וינט-ישראל יחד עם אפשריבריא – התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים, ובשיתוף קרן מפעלים מיוחדים, קרן מנוף וקרן משפחת רודמן,  מתמודד עם אתגרים ייחודיים אלה, ומסייע לאוכלוסיית בעלי המוגבלויות לחיות חיים בריאים יותר.

צולם באירוע נגישות ישראל  - במסגרת שבוע ספורט ישראל 2014 (צילום: עומר מסינגר)צולם באירוע נגישות ישראל  - במסגרת שבוע ספורט ישראל 2014 (צילום: עומר מסינגר עבור אפשריבריא)

אבן דרך לבריאות  

במסגרת התכנית מופעלות סדנאות ייחודיות לחיים פעילים ובריאים בקרב אנשים עם מוגבלות ברחבי הארץ: מגדל העמק, נתניה, אשדוד, ירושלים ובאקה על גרביה. כל סדנה נמשכת כ-20 שעות, והמנחים בה הם בוגרי סדנאות קודמות שמכירים מקרוב את ההתמודדויות של המשתתפים. משתתפי הסדנה לומדים כיצד ניתן לקיים פעילות גופנית מותאמת, ולקיים חיים בריאים פיזית, רגשית וחברתית, והתוצאות כבר בשטח. "זו הפעם הראשונה שמנגישים לי כאדם עם מוגבלות, סדנה ייעודית שנותנת לי כלים לשמור על הבריאות שלי", מספרת רונית אלון, המשתתפת בתכנית. רונית הסובלת מסכרת כבר 12 שנים ומהתקפה חרדה חריפים, חווה עייפות לעתים קרובות ולכן נמנעת מספורט. רונית מוסיפה: "בעקבות הסדנה למדתי איך לשמור על תזונה בריאה, וירדתי במשקל. התחלתי לעשות יותר פעילות גופנית, ואפילו להפחית את עוצמת החרדות ותדירותן. כמו כן, הכח שנתנה לי הקבוצה העלה לי את הביטחון העצמי בצורה משמעותית,  יצאתי לשוק העבודה ואני עתידה להיות סייעת בחינוך המיוחד. אני מקווה שעוד אנשים מוגבלות ייעזרו בסדנה ויחולוו שינויים בחיים שלהם." רונית לא לבד. עד כה השתתפו בסדנאות למעלה מ-300 אנשים עם מוגבלויות, והיא עתידה להתרחב למוקדים נוספים ברחבי הארץ. לפרטים נוספים אודות התכנית באתר הג'וינט ישראל.