הינך נמצא כאן

לטיפ הבא >

לטיפ הבא >

חנוכה אפשריבריא

 
 
.

מה קרה לסביבון? כיצד עם השנים הוא התמלא בממתקים?

איך, בלי ששמנו לב, הפך חג האורים לחג הממתקים? בשנים האחרונות "דמי החנוכה" הסמליים של ילדותנו הפכו לסביבוני ענק גדושים בממתקים וחטיפים, ובדיקה שלנו מגלה שתכולת המארזים האישיים האלו יכולה להגיע לכמות של עד 30 גרם שומנים ו-643 קלוריות, שהן כ-45% מכמות הקלוריות היומית המומלצת לילדים בגילאי 3-5.

לא צריך לוותר על מאכלי החג המסורתיים כדי לחגוג את חג החנוכה בצורה בריאה יותר בגן

גנים רבים ברחבי הארץ בוחרים לחגוג את חג החנוכה עם כיבוד בריא יותר- תוך שמירה על מאכלי החג המסורתיים כמו סופגניות ולביבות, אך ללא ממתקים, חטיפים או שתייה ממותקת. הנה כמה המלצות מהשטח: 

  • תל אביב: הצוות וההורים החליטו יחד לבחור במתכונים בריאים יותר של סופגניות או לביבות, ואחת האימהות התנדבה להכין סופגניות קטנות על בסיס יוגורט לכל הילדים. גן אחר בעיר מציע לשמור על מאכלי החג המסורתיים מבלי להפוך את החגיגה לסעודת ממתקים- "סופגנייה ולביבה זה בסדר, אבל אין צורך לקנות את הסביבונים שמכילים ממתקים". הצוות מדגיש ש"זה לא חלק ממצוות החג וזה פשוט מיותר".
  • בלפוריה: הגננת והילדים מגישים בחגיגה סופגניות ולביבות אפויות שמכינים ביחד עם הילדים . הגננת מספרת ש"ביום שישי של החג – במקום חלות, אופים עם הילדים סופגניות קטנות". הילדים לשים את הבצק וחווים את החוויה של יצירת מאכלי החג. כמובן שהגודל של הסופגנייה קטן יותר מסופגנייה רגילה.
  • קרית גת: גם כאן מאמינים בסופגניות קטנות יותר- מתוצרת בית, ובנוסף  צוות הגן בשיתוף עם ועד ההורים העדיפו לקחת את הכסף שהיו מוציאים בעבר על ממתקים ולהשקיע אותו בפעילות חווייתית לילדים.
  • עין חרוד איחוד: ההורים החליטו שחשוב לוותר על הממתקים בחגיגת חנוכה, לדברי אחת האמהות "אי אפשר למנוע מהילד שלך לאכול את הממתקים כשזה מול העיניים שלו ולכן אני חושבת שצריך לכבד את הילדים בסופגנייה אבל לוותר על החטיפים המלוחים והממתקים". היא מסבירה שאפשר לכבד את הילדים במגש של פירות וירקות והם נהנים באותה מידה.
גם לכם יש המלצות, סיפורים, רעיונות או הצעות לחגיגיה בריאה יותר? נשמח אם תשתפו אותנו  - בקישור הבא.

[1] הראיונות עם ההורים נערכו על ידי צוות המחקר של התכנית לשיווק חברתי שיתופי של החוג לתקשורת, הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת תל-אביב במסגרת אֶפְשָׁרִיבָּרִיא- התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים מטעם משרד הבריאות, החינוך, התרבות והספורט. 

[2] נתוני התזונה היומית מבוססים על נתוני מחלקת התזונה של משרד הבריאות . מתייחס לתצרוכת יומית מומלצת לילדים בגילאי 3-5.