הינך נמצא כאן

לטיפ הבא >

לטיפ הבא >

אירופה רוצה עתיד בריא יותר: תכנית חדשה מטעם האו"ם תפעל לתזונה בריאה יותר

 
 
.

 אירופה רוצה עתיד בריא יותר: מדינות היבשת אימצו פה אחד תכנית פעולה חדשה בתחום התזונה (Food and Nutrition Action Plan 2015-2020), במטרה להתמודד עם נזקי ההשמנה והמחלות הנובעות ממנה. התכנית אומצה במסגרת הוועדה האירופית של ארגון הבריאות העולמי.

בין הצעדים שכלולים בתכנית: חיזוק מערכות הבריאות הציבוריות וקידום תזונה בריאה יותר;  הגבלות על שיווק מזונות לא בריאים ומשקאות ממותקים לילדים, פרסום בולט של ערכי המוצר על גבי האריזה, ושינוי רכיבי מוצרי מזון לשיפור הערכים התזונתיים שלהם, בין היתר באמצעות הפחתת כמויות הנתרן, השומן הרווי והסוכר בהם.

התכנית גובשה לאר הנתונים לפיהם  ב-46 מתוך 53 מדינות באירופה למעלה מ-50% מהאוכלוסייה סובלת מעודף משקל או השמנת יתר. עודף משקל נפוץ גם בקרב ילדים ובני נוער כאשר בממוצע אחד מתוך 3 ילדים בגילאי 6-9 ביבשת סובל מעודף משקל  או השמנת יתר. 

מבין ששת אזורי המדינות של ארגון הבריאות העולמי, האזור האירופי הוא הנפגע העיקרי ממחלות הקשורות להשמנה. ב-46 מתוך 53 מדינות היבשת, למעלה מ-50% מהאוכלוסייה סובלת מעודף משקל או השמנת יתר. עודף משקל נפוץ גם בקרב ילדים ובני נוער באירופה. בממוצע אחד מתוך 3 ילדים בגילאי 6-9 ביבשת סובל מעודף משקל  או השמנת יתר.

תכנית הפעולה להזנה גובשה במטרה להתמודד ולהפחית את היקפי ההשמנה והמחלות הנלוות: סוכרת מסוג 2, מחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם ועוד. התכנית פועלת ליצירת סביבות המאפשרות אכילה ושתייה בריאה; קידום תזונה בריאה בכל שלבי החיים; חיזוק מערכות הבריאות הציבוריות וקידום תזונה בריאה יותר; וקידום שיתופי פעולה בין מגזרים שונים. הצעדים האופרטיביים כוללים הגבלות על שיווק מזונות לא בריאים ומשקאות ממותקים לילדים, פרסום בולט של ערכי המוצר על גבי האריזה, ושינוי רכיבי מוצרי מזון לשיפור הערכים התזונתיים שלהם, בין היתר באמצעות הפחתת כמויות הנתרן, השומן הרווי והסוכר בהם. 

להורדת הדו"ח המלא: לחצו כאן.