home icon work icon education icon city icon

להיות בתנועה גם בהגבלות הקורונה: בכל מצב זה אפשריבריא

הפעילויות, החוגים והאפשרויות לתנועה עדיין לא חזרו לשגרה מלאה. כדי שנוכל להמשיך להיות פעילים ובריאים יותר גיבשנו עבורכם כאן כמה הצעות פשוטות ואפילו מהנות.

לגלות מחדש את הרחוב, השכונה והסביבה הקרובה

רבים מאיתנו יוצאים וחוזרים הביתה במכונית, במהירות, בדרך לעבודה, סידורים, קניות, חוגים, ולא תמיד שמים לב לכל מה שנמצא בשכונה, לשינויים הקטנים או הגדולים בסביבה. הליכה או שיטוט בסביבת הבית יכולים להיות הזדמנות להרפתקה משפחתית ולשימוש אחר בטלפונים הניידים. אפשר לערוך מעין "תחרות צילומים" של המשפחה או השכנים, שבה כל המשתתפים צריכים לזהות את המקום המצולם, אפשר לצלם מקרוב פרחים או את החתולים הקבועים, ובעיקר לא לשכוח – כשיוצאים, מגלים מקומות נפלאים – גם במרחק של עד 1,000 מטר מהבית.

מוצאים הזדמנויות לפעילות ליד הבית

עונת המעבר התחילה רשמית ב-22.09 וזה אומר שהימים מתקצרים, השמש שוקעת מוקדם יותר ובשעות הערב והבוקר נעים הרבה יותר להיות בחוץ. זה הזמן לצאת (בהתאם למגבלות הקורונה) לפעילות קצרה באזור. אפשר להתחיל בסיבוב או שניים סביב הבית, להוסיף עוד סיבוב בכל יום ולגלות הזדמנויות חדשות לפעילות גופנית: עלייה, ספסל, מדרגות, או דשא מוצל למתיחות. למה זה כדאי? כי כל דקה של פעילות גופנית נחשבת – ומסייעת בהפחתה של הסיכונים הבריאותיים הנובעים מאורח חיים "יושבני" מול מסכים, כשכמעט לא יוצאים מהבית.
מידע נוסף על חשיבות הפעילויות הגופניות ליד הבית

חוזרים למשחקים של פעם

סגר משפחתי יכול להיות עניין לא פשוט למערכות היחסים בתוך המשפחה ובעיקר בין ההורים לילדים. אבל הוא גם יכול להיות הזדמנות נהדרת ליצור חוויות משותפות שקשה ואפילו בלתי אפשרי למצוא להם זמן בימים רגילים. אחת הדרכים האלה יכולה להיות פעילות - גם גופנית – משותפת סביב ה"משחקים של פעם". ההורים יוכלו להראות שגם הם היו פעם ילדים, והילדים יזכו לראות את ההורים באופן... שונה מהרגיל.
ריכזנו עבורכם כ-60 הצעות למשחקים של פעם, כולל הוראות (למי שהספיקו לשכוח או להדחיק). לא צריך ציוד יקר או מיוחד: מספיק שיש לכם כדור, חישוק, שלושה מקלות או גיר – ואתם על זה. ומי שמתגעגעים במיוחד לבילוי על החוף – יכולים לשחק "ים יבשה".

פעילות מול המסך

עדיין לא תמיד יש חשק או מזג אוויר נעים מספיק כדי לצאת מהבית, ובמקרים רבים הרביצה או הישיבה מול המסכים הופכת לברירת המחדל. אבל גם מול המסכים אפשר להיות פעילים.
למי שמעביר את הימים בישיבה מול המחשב, בשיחות וישיבות וידאו אינסופיות או בעבודה מהבית – הכנו את "זזום" שני סטים של כ-5 דקות כל אחד שיכולים להקפיץ את הדופק והאנרגיות – בלי לקום מהכיסא.
אפשר להתאמן לבד מול המסך, או לסדר כמה כסאות בסלון ולהפוך את הזזום לבילוי משפחתי משותף.
הסרטונים וההסברים בדף של "זזום".
ויש גם הצעות נוספות לתרגילים שאפשר לבצע בבית – ואפילו אם אתם בבידוד.
גם סבא וסבתא, כמו הצופים המבוגרים יותר יכולים להפוך את המסך להזדמנות לפעילות גופנית לגיל השלישי בבית:

תרגילים בישיבה:

מתאמנים עם הקיר:

עולים ויורדים במדרגות

לא צריך לחכות ל'אחרי החגים' כדי לאמץ הרגלים בריאים, וגם לא חייבים להשקיע בביגוד וציוד מיוחד או מינוי לחדר הכושר. מה כן? עולים במדרגות, כחלק משגרת היום. כך מזרזים את חילוף החומרים בטווח הארוך, משפרים את זרימת הדם, שורפים יותר קלוריות - וכל זה, "על הדרך" כי כל דקה נחשבת, ועוד בתקופה הנוכחית שבה אנחנו מעדיפים להימנע מלהצטופף במעלית.
מה עושים אם גרים בקומה 15? עולים במעלית לקומה 12 ומטפסים 3 קומות ברגל. אפשר כל כמה ימים להפחית קומה שעולים במעלית ולהוסיף קומה ברגל.
כל מה שחשוב לדעת על התועלות שבשימוש במדרגות.