home icon work icon education icon city icon

אפשריבריא מסביב לעולם

ההשמנה, היעדר הפעילות הגופנית, השעות מול המסכים, העישון – כל אלה אתגרים שמשותפים לעוד מדינות רבות בעולם. איך הן פועלות בנושא, ואיך אומרים אפשריבריא בצרפתית?

לפי המלצות ודוחות ה-OECD וארגון הבריאות העולמי, ממשלות בעולם צריכות לבחור מדיניות כוללת, המערבת את הסקטור הממשלתי, הציבורי והפרטי על מנת לתמוך בקידום אורח חיים פעיל ובריא. בישראל, החליטה ממשלת ישראל עוד ב-2011 על הקמת תכנית לאומית לחיים פעילים ובריאים, שזכתה בהמשך לשם 'אפשריבריא' בהובלת משרדי הבריאות, החינוך, והתרבות והספורט, ובשיתוף משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, וארגונים רבים נוספים.
איך נראות תכניות דומות בעולם? מוזמנים לצאת איתנו למסע אפשריבריא עולמי:

 

בריטניה: Change4Life (שינוי לחיים)

אפשרי בריא- בריטניה

גם בבריטניה הבינו כי השמנה, ובייחוד אצל ילדים, היא בעיה לאומית ופועלים לקידום חיים פעילים ובריאים. התכנית Change 4 Life שמפעיל שירות הבריאות הלאומי הבריטי (NHS) בתמיכת משרד הבריאות, חותרת לשינויי חיי המשפחה לעבר חיים פעילים ובריאים יותר. התכנית מדגישה נושאים כמו בילוי משפחתי אקטיבי, החלפת הצפייה בטלוויזיה ומשחקי המחשב בבילויים מחוץ לבית, הפחתת צריכת מזונות פחות בריאים, ועידוד אכילה מאוזנת. מטרה חשובה נוספת של התכנית הינה לבלום את מגמת ההשמנה בקרב ילדים.

אחד האמצעים של התכנית להשגת המטרות הוא יצירת שותפות עם בתי עסק מובילים במדינה, שלוקחים חלק כשותפים ומסייעים לקדם את מסרי התכנית בקרב הקהילה שבה הם מופעלים. זה נעשה באמצעות פוסטרים, סטיקרים וערכות מידע המחולקים לקהילה. במסגרת התכנית מאורגנים גם ימי כיף של פעילות גופנית, אירועים ספורטיביים וסדנאות העשרה.

והכל נעשה, עם הרבה הומור בריטי, גישה קלילה, מהנה ושילוב תכנים בידוריים. גם אתר האינטרנט נצבע בהמון צבעים משמחים, והוא מכיל מגוון של הפעלות לילדים (בשפה האנגלית) בנושאי תזונה בריאה וחשיבות הפעילות הגופנית בחיי היום-יום.

לאתר התכנית 

הולנד: התכנית למשקל בריא - אמסטרדם

בשנת 2013, אחד מכל ארבעה עד חמישה ילדים באמסטרדם נמצאו בעלי עודף משקל או השמנת יתר. על מנת להתמודד עם בעיה זו, המועצה ומחלקת הבריאות של אמסטרדם החלו לפתח גישה ארוכת טווח שמגיעה לכל תחום של חייו של הילד. חברי המועצה קיבלו את התוכנית באישור פה אחד ואישרו תקציב מבני משמעותי, שהוקצה עד שנת 2033, עד שילדי "הדור הבריא" הראשון יחגגו את יום ההולדת ה -18 שלהם.

המשימה: משקל תקין לכל ילד באמסטרדם עד 2033
החזון: אחריות משותפת להגעה למשקל תקין ואפשור בחירה בריאה כבחירה הקלה
אסטרטגיה: התנהגות בריאות יותר בסביבה בריאה יותר

יעדים על פי ציר הזמן

2018 - משקל בריא לכל בני 0-5 באמסטרדם
2023 - משקל בריא לכל בני 0-10 שנים באמסטרדם
2033 - משקל בריא לכל הצעירים באמסטרדם

אמסטרדם רואה אפשור חיים בריאים לילדים לא רק כאחריות של ההורים, אלא כאחריות המשותפת לכל מי שמשחק תפקיד בחיי ילדים. במעגל הקרוב מדובר למשל על שכנים ומורים, ובמעגל הרחוק, למשל, על קובעי מדיניות ותעשיות המזון. התוכנית פועלת בהתמדה לבניית קואליציה של שותפים אשר בה כל אחד מתמקד בנושא, ובמקביל שולחים את אותו המסר: התנהגות בריאה היא ההתנהגות הנורמלית. שלושה כללי חיים פשוטים מהווים את הבסיס לתכנית זו:

 • מזון ושתייה בריאה
 • פעילות גופנית
 • שינה

בשם עקרון ההוגנות וההבנה כי צמצום אי שוויון בבריאות היא פעולה חשובה, הוחלט לתת עדיפות לקבוצות כמו:

 • ילדים מתחת לגיל 9 חודשים עד גיל שנתיים וחצי והוריהם
 • ילדים בני שנתיים וחצי עד 12
 • צעירים בני 12 ומעלה בקבוצות סיכון
 • ילדים בעודף משקל או שמנים באופן חולני

מודל העבודה

אחד המודלים עליו מתבססת התכנית הוא "הגורמים הרחבים שמשפיעים על הבריאות". כלומר, הוגי התוכנית רואים בה תכנית רב תחומית, חוצת ארגונים ותחומי ידע. בתרשים למטה ניתן לראות חלוקה לשכבות \ רבדים. כל רובד מתאר מעגל השפעה אחר.

לאתר התכנית למשקל בריא- אמסטרדם 

אוסטרליה (ויקטוריה) – YMCA

אוסטרליה- אפשרי בריא

YMCA הוא ארגון חברתי ללא רווח שמטרתו היא סיוע לאנשים להיות בריאים, שמחים ויציבים יותר. בוויקטוריה, אוסטרליה, מבינים כי הרגלי בריאות נרכשים בגיל הצעיר, בילדות, ועם מעט השראה, ילדים אלו יכולים לגדול באופן בריא יותר, ובעתיד, לחנך כך את ילדיהם. כך יוצרים מעגל של בריאות ואושר!
במשך שנים ל-YMCA יש היסטוריה של קירוב וחיבור בין אנשים באמצעות פעילות. זו אחת מהסיבות שבגינן הם משקיעים בכדורסל, ווליבול ולאחרונה גם בציוד ל"מישחוק פעיל".

שימוש במשקל הגוף של ילדך ושלך, יכול לשמש כלי לביצוע פעילות גופנית, תוך כדי בילוי זמן איכות עם ילדך. כלומר, אתה יכול להיות בחדר הכושר ובמגש המשחקים – בעת ובעונה אחת.
המשחק מקנה לילדך שמחה תוך כדי הגברת המוטיבציה לביצוע פעילות גופנית. אז – קח את המאמן הקטן שלך למגרש המשחקים הקרוב, עוד היום.

לאתר התכנית YMCA ויקטוריה – לחצו כאן

ארה"ב – השותפות לאמריקה בריאה יותר

"השותפות לאמריקה בריאה יותר" Partnership for healthier America, עובדת עם המגזר הפרטי משני צדי המשוואה הכלכלית, על ידי הגדלת היצע של אפשרויות לקידום הבריאות ובניית הביקוש להם.

אפשרי בריא- ארה"ב

תכנית זו שואפת להמשיך את "בוא נזוז!" – Let’s Move יוזמה מקיפה, שהושקה על ידי הגברת הראשונה לשעבר מישל אובמה, המוקדשת לפתרון בעיית השמנת ושואפת שהילדים שנולדו היום יגדלו בריא יותר ויכול לממשל את כל חלומותיהם. מאז כניסת טראמפ לבית הלבן וחילופי הממשל התכנית הופסקה (פרטים באתר הבית הלבן) ומאז נמשכת במתווה השותפות.

עמודי התווך של תכנית "בוא נזוז" היו:

 • יצירת התחלה חיים בריאה לילדים
 • העצמת הורים ומטפלים
 • אספקת מזון בריא לבתי הספר
 • שיפור הגישה למזון בריא ובמחיר סביר
 • הגדלת הפעילות הגופנית

היום, "התכנית לשותפות בריאה" רוצה להמשיך פעילות זו.
כיצד? על ידי איחוד של מנהיגים ובעלי השפעה במגזר הציבורי, הפרטי ומלכ"רים, כדי ליצור מחויבויות משמעותיות ולפתח אסטרטגיות המסייעות להבטיח שלכל ילד תהיה הזדמנות לגדול במשקל תקין ובריא.
האסטרטגיה הראשונית של מובילי התוכנית הייתה התחייבויות מחברות וארגונים בודדים כדי לספק מוצרים בריאים והזדמנויות רבות יותר לילדים להיות ולהישאר פעילים פיזית לאורך כל היום. אסטרטגיה זו הוכיחה יעילות רבה, וקיבלה התחייבויות מיותר מ - 200 שותפים המכסים מגוון רחב של בעלי עניין.

ובפועל?
התכנית קיבלה (בין היתר) מהאגודה הארצית לחנויות נוחות (NACS) - ארגון בעל יכולת להשפיע יותר מ 154,000 חנויות נוחות ברחבי הארץ, התחייבות לשיתוף פעולה. "עבודה עם איגוד קמעונאי מאפשרת לנו להרחיב את טווח ההגעה שלנו ולמנף את מאמצינו עם רשתות הנוחות השונות על-ידי אספקת כלים נוספים, משאבים ותמיכה במאמציהם הקולקטיביים כדי לספק לצרכנים אפשרויות בחירה בריאות יותר".

כלי מיפוי ExoOpp של התוכנית מאפשר לתת עדיפות לאזורים בעלי צורך גדול יותר על ידי ניתוח נתונים הקשורים לעוני, להשמנה ולאוכלוסיות חלשות ובאופן ספציפיות לאזור גיאוגרפי. יחד עם השותפים שלנו, אנו יכולים כעת להשתמש בכלי זה כדי להבטיח שאנו ממקדים משאבים ואסטרטגיות מתאימות לאזורים שבהם המאמצים שלנו יכולים להשפיע בצורה הטובה ביותר.

אלו הן רק חלק מהפתרונות שהצליחו לעצב מובילי התכנית, על ידי עבודה משותפת עם מגוון רחב של בעלי עניין ציבוריים ופרטיים נלהבים לגבי הצורך והאחריות ליצור עולם בריא לילדים ולמשפחותיהם. מיצרני מזון ועד יצרני רכב יוקרתיים, מקומות בילוי, מעונות יום, בתי חולים, אוניברסיטאות וגופי פיתוח דיור ציבורי.

השיטה: עבודה קשה ורצינית להבטיח כי הקהילות "קהלי היעד", ממלאות אחר ההתחייבויות, וזאת באמצעות עבודה עם גורמים שלישיים אובייקטיבים לניטור מעקב של התהליך. פרסום ממצאי המעקב מגביר את המוטיבציה ונותן השראה לאחרים להצטיין בתהליך ולעבוד יחד.
קיימת הבנה כי השמנת ילדים הינה בעיה מורכבת, ואין אפשרות לפתור אותו בין לילה. "ההתקדמות שלנו (מובילי התכנית), ללא כל ספק משמעותית, אך יש לראות דרך זו בפרספקטיבה רחבה. קרב זה הוא אחד שיש להילחם ללא לאות, בהתמדה, ללא הרף בחזיתות רבות. יש לנו עוד הרבה עבודה".
שותפי התכנית חולקים את המחויבות להמשיך להילחם עד שכל ילד בארה"ב יקבל אפשרויות בחירה והזדמנויות בריאות יותר.

לאתר התכנית לשותפות בריאה בארה"ב

צרפת – Manger bouger

אפשרי בריא- צרפת

את פעילות התכנית מרכז משרד הבריאות הצרפתי, והיא עוסקת אך ורק בתזונה, זאת בניגוד למרבית התכניות בעולם המשלבות את נושאי התזונה הבריאה והפעילות הגופנית.
לצד שורה ארוכה של המלצות תזונה במסגרות השונות, מתכונים, פעילויות בנושאי בישול ועוד, התכנית גם יזמה וקידמה סימון תזונתי צבעוני, בדומה ל"רמזור" הבריטי, המאפשר בחירה מהירה יותר בנקודות המכירה של אפשרויות בריאות בקטגוריה. הסימון, הנקרא Nutri-Score מורכב מחמש רמות מ-A עד E, כאשר A (ירוק) מייצג בחירה בריאה, E (אדום) מזון שבישראל רובו ככולו יוגדר מזון מזיק, ו-C (צהוב) באמצע.

לאתר התכנית (ניתן לתרגום באמצעות Google translate)