home icon work icon education icon city icon

אפשריבריא בעיר: רמלה

עם עבר עשיר והיסטוריה מרתקת – ברמלה ממשיכים לצעוד קדימה ולקדם את בריאות התושבים בשורה של יוזמות חדשות

צילום: עמוס בן-גרשון, לע"מ

רמלה: נעים להכיר

מס' תושבים: 77,000לוגו
מדד חברתי כלכלי: 5
ראש הרשות: מיכאל וידל
מתאמת הבריאות: יעל נסימיאן פאי
יו"ר ועדת הבריאות: רונן עזריה, מנכ"ל העירייה
הצטרפות ל"אפשריבריא בעיר": 2018
אתרי אינטרנט: עיר בריאה - עיריית רמלה

חזון/ חשיבות הבריאות ברשות

תכנית אפשרי בריא ברמלה פועלת להגברת המודעות של תושבי העיר לנושאים מגוונים הקשורים לאורח חיים פעיל ובריא כגון: פעילות גופנית, תזונה בריאה, מניעה וגמילה מעישון, גינות ירק קהילתיות, מיניות בריאה וחוסן נפשי. בנוסף התוכנית שוקדת על הקמת תשתיות והקניית משאבים ועזרים לרווחת התושבים שיאפשרו להם לבחור בבחירה הבריאה כבחירה הקלה יותר. אוכלוסיות היעד של התוכנית הינה כלל תושבי העיר בחתך של ילדים, הורים, ותיקים, עובדים ואוכלוסיות עם צרכים מיוחדים. התכונית פועלת בכלל המגזרים תוך תשומת לב והתאמה של הפעילויות השונות ברמה תרבותית.

היחידה לקידום בריאות בעירייה כפופה למנהלת אגף מנהל ותיאום עירוני. מתאמת הבריאות העירונית החלה את עבודתה בעירייה בשנת 2012 ובשנת 2018 החל המימון המשמעותי והרציף במסגרת הקול קורא של אפשריבריא בעיר של משרד הבריאות.

מדיניות תומכת בריאות

 • בין השנים 2013-2017 התקיים סקר פרופיל בריאות עירוני, רחב היקף שכלל מדגם מייצג של 2200 תושבים, בשיתוף עם רשת הערים הבריאות. זאת במטרה למפות את מצב הבריאותי של התושבים, בהיבטיו השונים. על בסיס תוצאות הסקר נבנו תוכניות העבודה של השנים שלאחיו
 • נעשה מהלך שיתופי ורחב היקף עם גני הילדים ברמלה ביחד עם המפקחות והגננות ומחלקת גני ילדים - בהקשר תזונתי, אלרגיות וכן תפריט לארוחת הבוקר המוגשת בגן שהפכה להיות בריאה יותר.
 • העירייה מעסיקה תזונאית המלווה ומנחה את מוסדות החינוך בעיר במטרה לקדם את נושא התזונה הנכונה ולבסס קבוצות מנהיגות בריאה בבתי הספר.
 • בשנת 2016 רמלה הוכרזה כעיר נקייה מעישון בישיבת מועצת העיר. כחלק מיישום ההכרזה, מאז ועד היום, הוגברה האכיפה של חוק למניעת עישון במקומות ציבוריים וכן עידוד והסברה בבתי הספר למניעת התחלות עישון וכן שותפויות שונות עם קופות החולים בנושא העישון וכן סביב היום הבינלאומי ללא עישון שמצוין בכל שנה החל משנת 2015 בעיר.
 • בשנת 2019 הוקמו שבעה מסלולי הליכה בעיר, במטרה לעודד ולהגביר את הפעילות הגופנית של התושבים. היחידה לקידום בריאות בשותפות עם אגף ספורט ואירועים שוקדים על הקמת תשתיות נוספות לעידוד ביצוע פעילות גופנית.
 • ברחבי העיר הוצבו מתקני כושר רבים בגינות הציבוריות ביוזמת אגף הספורט האירועים.

אפשריבריא בקהילה

הקמת קהילת הורים ברמלה: הבית להורים בעיר. במסגרת הקמת הקהילה, מתקיימות הרצאות, סדנאות ופעילויות הורים וילדים- בעיקר בזום. מרבית ההרצאות והסדנאות שמתקיימות הינן בנושאי בריאות שונים הכוללים: תזונה נכונה והיבטיה השונים בחלוקה לגילאי הילדים, גמילה מעישון כהורים לילדים, הורות בריאה וכל היבטיה, חוסן נפשי של ההורים ושל הילדים- בהיבטיו השונים ולאור התקופה המורכבת – תקופת הקורונה, מיניות בריאה והיבטיה השונים ואיך לדבר בכלל הנושא עם הילדים בגילאים השונים.

תכנית ייחודית: "אורח חיים פעיל ובריא לוותיקי העיר"

 • מטרות ויעדים – העלאת מספר תושבי העיר הוותיקים שעוסקים בפעילות גופנית בתזונה בריאה ובחוסן נפשי, דווקא בתקופת הקורונה. קיום מפגשי אורח חיים בריא קבועים בזום וכן יצירה ומינוף של קהילות ותיקים קיימות, לפי שכונות בעיר תוך יצירה קבוצות הליכה.
 • אוכלוסיית יעד - ותיקי העיר.
 • תיאור קצר של התכנית: קיום מפגשי אורח חיים בריא קבועים בזום: מתקיימים 3 מפגשים קבועים בשבוע של פעילות גופנית בזום לוותיקים, מפגש תזונה קבוע פעם בשבוע והרצאות שונות בנושא חוסן נפשי. כמו כן יצירה ומינוף של קהילות ותיקים קיימות, לפי שכונות בעיר תוך יצירה קבוצות הליכה. קבוצות ההליכה פועלות לפי הנחיות משרד הבריאות ובהתאם לתו התקן הסגול.
 • שותפויות - גופים/ ארגונים ותושבים השותפים בתכנית ציינו שותפים מרכזיים: תוכנית ותיקים עירונית.
 • הישגי התכנית מבחינת מספר משתתפים, שינויים מדווחים או נצפים וכד'.
 • ישנם למעלה מ-50 משתתפים קבועים כמעט בכל פעילות שמתקיימת בזום. וכן התגבשו קבוצות הליכה בחמש שכונות בעיר, בהתאם להנחיות התו הסגול - של עד 19 משתתפים בנוסף למאמנת קבוצת ההליכה. חולקו ערכות פעילות גופנית לוותיקים המשתתפים בפעילויות השונות.

תמונת פעילות

אפשריבריא בחינוך

בתי ספר מקדמי בריאות בתשע"ט
בתי ספר יסודיים: 17
בתי ספר על יסודיים: 4

מפת בתי ספר

קישור למפה המלאה של מוסדות חינוך מקדמי בריאות

 • מזה למעלה מחמש שנים קיים לווי צמוד למוסדות החינוך בעיר על ידי תזונאית מקדמת בריאות,. הליווי וההנחיה כוללים הגדלת הידע והכלים באמצעות מתן מידע וידע נגישים אודות תחומים רבים בקידום בריאות ובדגש על תזונה בריאה. המטרה הינה להעלות את מספר מוסדות החינוך שהינם מקדמי בריאות, בשיתוף עם המפקחות על הבריאות של משרד החינוך. התזונאית אף מלווה את הגננות והמורות בגיבוש תפריטים בריאים בגנים ובבית הספר, עם שימת דגש על ילדים אלרגים.
 • בשנים 2018-2019 התקיימה השתלמות מורים מובילי בריאות עירונית ולאורך כל השנים, קיים שיח ושותפות בנושא עם אגף החינוך, המפקחות מטעם משרד החינוך וכן האחראית על המרכז לגיל הרך בעיר.
 • מתקיימות הרצאות וסדנאות בנושאי תזונה נכונה ואורח חיים בריא, לרווחת הורי התלמידים בעיר. כמו כן בשנת 2020 חולקו לכל תלמידי כיתות א' בעיר קופסאות אוכל עם מקום ייעודי לפירות וירקות במטרה לעודד את הבאתם לבית הספר, וכן עלון עם מתכוני ארוחת עשר בריאים.
 • בנוסף, מתקיים שיתוף פעולה עם אגף הספורט סביב הפעילות הגופנית במוסדות החינוך. בשנת 2020 נרכשו ערכות "שווה בתנועה" של משרד התרבות והספורט, לכל גני הילדים ברמלה.

תמונת פעילות

פעילות "מבשלים אפשריבריא" ברמלה

לקריאה נוספת

מפת רשויות החברות במיזם "אפשריבריא בעיר"
מדריך אפשריבריא בעיר לרשויות מקומיות